Grænseløse venskaber

Foreningen venskab over grænser var og er en forening som tog ansvar for at hente børn til Danmark efter Tjernobyl katastrofen i Ukraine/Hviderusland. Gennem ti år tog foreningen børn til Tårnby / Amager og sørgede for nogle ugers frihed, opfedning og oplevelser for livet. Allan Meyer som var det styrende element, har bragt megen glæde til børn og voksne. Efter ti år blev de som havde hjulpet, inviteret til Rubel i Hviderusland for at besøge den landsby som havde nydt godt af Venskab over Grænser.

 

RISC Societetet

Med krig i Europa og specielt i Ukraine og Rusland er behovet lige så stort med en forening som ikke tager parti men udelukkende står med en human tilgang til mennesker og med fred for øje, hvor lidt det end syntes at virke, men med et tankefokus er der behov for til stadighed at planlægge tiden som kommer efter krigen og dens konsekvenser for fremtiden. Krigen er plan A, herefter er alt andet plan B.

Niels Bohr havde en filosofi som gik ud på at al videnskab og udviklingsområder skulle deles med andre lande og folkeslag for at løfte verden samt undgå kolde krige om ressourcer eller sult m.v.. Det gik USSR med magtfokusering ikke med til og med et ensidigt kapitalistisk tankesæt var USA heller ikke villig til at dele noget som helst, efter atombombens fremkomst. Det meste af tiden skal verdens befolkning leve sammen og leve i fred men lejlighedsvis kommer der mennesker frem som tror at de er guddommelige og leger gud over for alle andre, de følger nærmest slavisk de syv dødsynders konsekvenser og fastholder verden i en ikke fungerende struktur.

Gamle soldater kender til og må leve med konsekvenserne af disse handlinger regionalt eller nationalt og der er ingen som nogensinde ønsker at andre mennesker får indsigt i det de har og de ønsker kun fred. Veteraner har en stor magt, hvis de vil anvende den, vi venter bare på at den magt materialiseres til et fredsprojekt.

Tænketanken RISC Societetet er stedet for disse tanker og den viden der gennem årtier er opsamlet og der mangler mennesker med strategiske og fremtidsorienterede visioner med en verden i fred.