Proceskonsulent, forandringsagent & ledelsescoach med en stærk kompetent profil

Forandringsledelse er nok min spidskompetence, derfor vil jeg sige noget om styring, føring og almindelig ledelse, at det egentlig drejer sig om at lave et paradigmeskift - udføre kulturledelse. Det kan være en større opgave end man først tænker, men jeg har i dette, en stor erfaring og societetet er en erfagruppe som har ledere og chefer, direktører og bestyrelsesformænd der villigt deler ud af deres viden og erfaringer og som lytter til andres erfaringer.

Skal kulturen skiftes ud med en anden, skal den ændres på alle led og alle niveauer på samme tid. Her ligger det vanskelige, hos medarbejderne på gulvet, herunder de ledere, som toplederen skal lede igennem.
Al ledelse er forandringsledelse fordi intet er stationært eller uden forandringer. Som i relations ledelse skal toplederen forholde sig til de mål han skal have på plads, som han underordner sig og forfølger, som var de hans egne mål og målsætninger, for den kulturbårne adfærd.

Kulturen skal være formålstjenlig og juridisk uangribelig således at den bl.a. fremmer tilliden. Lederen have føling med sine medarbejdere, kende deres arbejds- og evt. familiestruktur samt drage omsorg for deres velfærd og fortælle den "sande" historie som gør dem lykkelige i deres arbejdsliv. Sammen med undergivne ledere og chefer skal toplederen stå for ”lykke” begrebet i den samlende kultur der om noget vil fremme innovation og tænkning hos medarbejderne. Kulturledelse omhandler også elementer som LEAN, ISO og alle produktionsfilosofierne. Derfor er en erfagruppe et godt udgangspunkt.