Proceskonsulent, forandringsagent, livs og ledelseserfaring, stærk & bred profil
Det lille akademi for udvikling af organisationer og mennesker, kan man kalde mine aktiviteter. Forandringsledelse er nok min spidskompetence, derfor vil jeg sige noget om styring, føring og almindelig ledelse, at det egentlig drejer sig om at lave et paradigmeskift - udføre kulturledelse. Det kan være en større opgave end man først tænker, men jeg har i dette, en stor erfaring.
Skal kulturen skiftes ud med en anden, skal den ændres på alle led og alle niveauer på samme tid. Her ligger det vanskelige, hos medarbejderne på gulvet, herunder de ledere, som toplederen skal lede igennem.
Hvordan får topchefer gennemslagskraft nok til at ændre en kultur ofte en kultur som var årsagen til at forrige chefer og ledere ikke fik deres kontrakt fornyet? Al ledelse er forandringsledelse fordi intet er stationært eller uden forandringer. Som i relations ledelse skal toplederen forholde sig til de mål han skal have på plads, som han underordner sig og forfølger, som var de hans egne mål og målsætninger, for den kulturbårne adfærd.
Kulturen skal være formålstjenlig og juridisk uangribelig således at den bl.a. fremmer tilliden. Lederen have føling med sine medarbejdere, kende deres arbejds- og evt. familiestruktur samt drage omsorg for deres velfærd og fortælle den "sande" historie som gør dem lykkelige i deres arbejdsliv. Sammen med undergivne ledere og chefer skal toplederen stå for ”lykke” begrebet i den samlende kultur der om noget vil fremme innovation og tænkning hos medarbejderne. Kulturledelse omhandler også elementer som LEAN, ISO og alle produktionsfilosofierne. Det omhandler også ændring af subkulturer.
At coache eller være den som viser vejen, holde foredrag om dette, både for virksomheder henholdsvis ledelse og på det individuelle plan ved store forandringer eller lignende er min kerne kompetence. I forbindelse med forandringer også gennem anvendelse af tænketanke har jeg erfaring i specielt en tænketank i søværnet omhandlende uddannelser i søværnets tekniske områder, nok en af de mere spændende da pædagogikken var en del af elementerne.
RISC Societetet - min tænketanksmodel
Ud af boksen sagde filosoffen Susanne Manly, projektchef i “det blå rum” på Teknologisk Instituts udviklingsafdeling og erhvervspsykolog Edit Moltke Leth da de fik mig overtalt til, at etablere en tænketank, kaldt RISC Societetet. Tænketanken var mit hjertebarn, støttet af Dr. Stefan Per de Freitas og vores fælles ven, kreativ direktør Christian Have fra HAVE kommunikation, som er en af centraladministrationens foretrukne kommunikations rådgivere. Tænketanken RISC Societetet havde sin succesperiode fra 2006 til 2012 og persongalleriet var blandet af meningsdannere på tværs i samfundet, erhvervsfolk og topledere, politikere samt krøllede hjerner og havde en effekt på forståelsen af tværfaglige innovative løsninger via vidensdeling i stor format, som i detaljen, samt at anvende multifaglige personer for bedre løsninger.
Afledt af RISC tankesæt og en delkonklussion etablerede jeg omkring 2018 et lille selskab, hvor det primære var, at være tovholdere på tankesættet, at hvis man ikke handler, afvikles man. Set i en dansk kontekst udpeges den ofte anvendte metode til sagsbehandling, at med tale skal al handling fordrives. Navnet blev PARADIGM og er en kritisk platform, med fokus på netop problemet, manglende handling i en organisation.
De fleste organisationer mangler mennesker som har stor faglighed og formåen i, at identificere "huller i osten" og at fjerne disse, så der bliver mere tid til at arbejde og udvikle faglighed. Udviklet og anvendt var værktøjet 3XP som er en model, hvor der sættes fokus på effektivitet og ledelsescoaching samt udviklingsorienterede straks handlinger.
I forhold til det organisatoriske begreb bestyrelser har jeg været i et utal af bestyrelser gennem mit liv, senest i en fondsbestyrelse, som arbejdende formand.